خیلی خلاصه بخواهیم بگوییم اونس یا اُنس واحد اندازه گیری وزن فلزات گران بهاست. واژه اونس طلا بارها به گوش ما خورده است و برای ما کلمه آشنایی است بدون آنکه بدانیم اونس طلا چیست؟ همانظور که گفته شد یکی از واحدهای اندازه گیری که برای فلزات گران بها مورد استفاده قرار می گیرد اونس است که نماد آن به صورت OZ است.

از این واحد اندازه گیری برای اندازه گیری فلزات گرانبهایی  چون طلا، نقره، پلاتین، رودیم و …. استفاده می شود. در برخی از کشورها مانند آمریکا تمام خرید و فروش طلا با استفاده از این واحد اندازه گیری محاسبه می شود.

اونس طلای گرد شده

 هر اونس طلا چند گرم است؟

اونس معمولی در سیستم بین‌المللی وزن مقدار ثابتی دارد و برابر با یک‌ شانزدهم پوند یا همان  ۴۰۰ ارزن است و در سیستم متریک مساوی ۲۸٫۳۴۹۵۲۳۱۲۵ گرم است.

اما برای اندازه گیری فلزات گران بهایی چون طلا، نقره و … واحد اندازه گیری متفاوت است و از اونس  بین المللی تروا که معادل با ۳۱٫۱۰۳۴۷۶۸ است استفاده می شود که از این واحد اندازه گیری اونس تروا فقط برای فلزات گران بها چون طلا، نقره، پلاتین و رودیم استفاده می شود.

انواع اونس طلا

انواع اونس را بشناسیم

همانطور که میدانید برای اندازه گیری فلزات گران بها و سایر اجسام از اونس متفاوتی استفاده می شود که مقدار عددی این واحد اندازه گیری این اونس متفاوت است.

خیلی خلاصه بخواهیم بگوییم انواع اونس طلا به این صورت است:

 1. اونس ماریا ترزا
 2. اونس اسپانیایی
 3. اونس متریک چینی
 4. اونس متریک هلندی

برای مثال  اونس ماریا ترزا معادل ۲۸٫۰۶۶۸ گرم است، اونس متریک چینی معادل ۵۰ گرم، اونس اسپانیایی معادل ۲۸٫۷۵ گرم، ونس متریک هلندی معادل ۱۰۰ گرم و اونس تراوا که معادل ۳۱.۱۰۳۴۳ گرم است که امروزه برای اندازه گیری طلا از این اونس استفاده می شود و برای طلاهای با بیشترین خلوص 9/99 درصد یا همان طلای 24 عیار،  برابر با 31 گرم است.

تفاوت قیمت اونس طلا با مثقال طلا چیست؟ اصلا مگه فرق هم دارن؟

امروزه واژه اونس طلا در کشورهایی آمریکایی و اروپایی یک واژه رایج در خرید و فروش طلا محسوب می شود این در حالی است که در ایران و بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس به جای اونس از واژه مثقال طلا استفاده می شود که منظور از  قیمت مثقال طلا  در واقع قیمت طلای 17 عیار است در حالی که اونس برای طلای 24 عیار با بالاترین خلوص استفاده می شود. که قیمت مثقال طلا به قیمت اونس بستگی دارد.

با استفاده از رابطه زیر مقدار قیمت مثقال طلا را با توجه به مقدار اونس طلا محاسبه می شود که برای این کار باید مقدار  طلای 17 عیار، 24 عیار و مقدار یک مثقال طلا را باید داشته که در فرمول قرار داده و به قیمت مثقال طلای جهانی برسیم

 • هر اونس طلا برابر ۳۱.۱۰۳۴۷۶۸ گرم طلا است.
 • طلای ۱۷ عیار معادل ۷۰۵ است.
 • طلای ۲۴ عیار معادل ۱۰۰۰ است.
 • یک مثقال طلا معادل ۴.۶۰۸ گرم طلا است.

که با توجه به موارد بالا و جایگذاری در فرمول به قیمت مثقال طلای جهانی می رسیم.

نکته مهم: از دیدن این فرمول ها لطفا نترسید. قرار نیست این فرمول ها را حفظ کنیم فقط با مطالعه این سه فرمول یک دید کلی پیدا می کنیم. و سریع از آن رد می شویم:

محاسبه قیمت مثقال طلای جهانی

مهم ترین واحدهای اندازه گیری طلا را بشناسیم:

 • مهمترین واحدهایی اندازه گیری طلا عبارتند از
 • گرم طلا
 • مثقال طلا که برابر 4.608 گرم است.
 • اونس طلا که برابر با 1/31 گرم طلاست.
 • يك پوند طلا معادل 453 گرم است.
 • يك قيراط= 200 سوت یا ميلي‌گرم است.
 • يك سير طلا نیز برابر 16 مثقال است. که در خرید و فروش طلا رایج ترین واحد های اندازه گیری مثقال و اونس طلا است.

 

قیمت هر اونس طلا چطور محاسبه می شود؟

با توجه به نوسانات شدید بازار ارزی نمی توان قیمت ثابتی را برای طلا در نظر گرفت به گونه ای که در هر ساعت و دقیقه نوسان شدید قیمت طلا وجود دارد و با تغییر در قیمت دلار و حتی نوسانات قیمت نفت در قیمت طلا و سایر فلزات گران بها هم تغییر ایجاد می شود.

 

اونس جهانی و محاسبه حباب مثبت و منفی طلا

امروزه نوسانات شدید شرایط اقتصادی و سیاسی و مقدار عرضه و تقاضا همگی بر روی قیمت طلا تاثیرگذار است به گونه ای که کمتر به اونس جهانی وابسته است اما به این معنا نیست که اونس جهانی هیچ تاثیری بر قیمت طلا ندارد که بر همین اساس دو قیمت برای طلا حساب می شود.

یکی از این قیمت ها که براساس میزان مثقال طلای جهانی محاسبه می شود و دیگری قیمتی است که براساس میزان شرایط اقتصادی و تورم تعیین می شود.

در صورتی که قیمت مثقال طلا از قیمت مثقال طلای جهانی کمتر باشد به این معنا است که قیمت طلا در ایران ارزان تر از قیمت طلای جهانی  است و قیمت طلا دارای حباب منفی است و همین امر سبب می شود که افراد برای سرمایه گذاری اقدام به خرید طلا کنند.

حباب مثبت عکس حباب منفی است یعنی قیمت طلا در ایران بیشتر از مقدار طلای جهانی است که این حالت بیشتر در بازار ایران اتفاق می افتد و در صورتی که میزان حباب مثبت کمتر باشد می توان با اطمینان خاطر بیشتری اقدام به خرید طلا کرد.